Bezrobocie na świecie


Kryzys, zarówno gospodarczy, jak też kryzys na rynku pracy, czyli bezrobocie dotyczy wielu państw na całym świecie. To, co dzieje się w naszym kraju świetnie odzwierciedla to, co dzieje się w wielu innych krajach. Najczęściej problemy z podjęciem pracy mają ludzie młodzi, którzy dopiero skończyli edukację. Problem bezrobocia dotyczy również ludzi, którzy zostali zwolnieni z dotychczasowej pracy, bądź ludzie starsi, którzy mają predyspozycje do tego, by jeszcze pracować, lecz właściciele firm z jakiegoś powodu nie chcą ich przyjmować do pracy.

Bezrobocie oraz wszelkie sprawy z nim związane są w dzisiejszym świecie tak poważne, że powstają coraz to nowe agencje pracy oraz portale, na których bezrobotni mogą zamieścić swoje ogłoszenie wraz z CV, jednak nie zawsze się to sprawdza, bardzo małemu odsetkowi takich ludzi udaje się znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie – nie zawsze zgodne z ich wykształceniem.

Bezrobocie na swiecie Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o ludzi, którzy nie ukończyli edukacji, z mniej lub bardziej poważnych problemów. Rząd każdego kraju walczącego z problemem bezrobocia robi wszystko, co w jego mocy, by ten problem rozwiązać, jednak zawsze wychodzą nowe problemy przez które nie da się osiągnąć optymalnego poziomu zatrudnienia w kraju.

Patrząc na to, co dzieje się na całym świecie, na wszystkie manifestacje, zamieszki oraz wojny toczące się pomiędzy rządami, a obywatelami bardzo trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której problem bezrobocia zniknie lub chociaż trochę się zmniejszy. Dlaczego? Dlatego, że nawet najmniejszy problem, zupełnie nie powiązany z bezrobociem może nieść za sobą decyzje i zdarzenia, które w końcu bezpośrednio, lub pośrednio będą związane z problemem bezrobocia oraz walką z nim.

W dzisiejszym świecie problem bezrobocia dotyczy nie tylko pojedynczych państw i nie tylko w Europie, ale dotyka większości krajów na całym świecie. Obecnie pojęcie bezrobocia wiąże się z naprawdę niesamowicie wielkimi problemami – zarówno w sferze politycznej, biznesowej, jak również wśród zwykłych ludzi, którzy muszą znosić wszystkie zalecenia rządów państw. Największy problem z podjęciem pracy mają zazwyczaj ludzie młodzi, którzy zaraz po zakończeniu edukacji, czy studiów nie mogą nigdzie znaleźć pracy. Z pewnością wielu z Was powyższe stwierdzenie skojarzy się z naszym krajem, jednak problem bezrobocia nie dotyczy tylko nas. Każdy uważa, że wszędzie jest lepiej niż w Polsce, jednak zaraz po zakończeniu edukacji tylko w niektórych krajach na świecie młodzi ludzie od razu rozpoczynają życie zawodowe.

Większość Państw na całym świecie nie może uporać się z problemem bezrobocia, szczególnie dlatego, że obecnie mamy kryzys gospodarczy, choć większość władz twierdzi zupełnie co innego. Bezrobocie w Polsce już teraz dotyka ponad 45% młodych ludzi w wieku 20-30 lat, którzy pomimo tego, że pracują to nie mają podpisanej z pracodawcą umowy o pracę. Takie rozwiązania nie są zbyt korzystne, przynajmniej dla pracownika, no ale jakoś radzić sobie trzeba.

Poza Polską z problemem bezrobocia walczą również Rosjanie, Włosi oraz Ukraina i mniejsze państwa Europy południowo-wschodniej.

Rozwiązania problemu bezrobocia jak nie było, tak nie ma. Mam nadzieję, że władze w końcu zaczną coś robić odnośnie tego problemu, bo jak tak dalej pójdzie, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Jeszcze gorzej jest z bezrobociem wśród osób starszych – młodzi zawsze znajdą sobie jakieś zajęcie – jednak jeśli chodzi o ludzi w przedziale wiekowym 40-65 lat, to żaden właściciel firmy i przedsiębiorstwa nie chce zatrudniać takich ludzi z obawy przed wypadkiem, bądź przymusowym zwolnieniem lekarskim w wypadku choroby starszego pracownika.

Dziwi mnie jeszcze jedno. Dlaczego wielkie zakłady pracy na całym świecie w obawie przed kryzysem i brakiem pieniędzy na wynagrodzenia starszych pracowników zwalniają, a nie chcą na ich miejsce przyjąć młodych i wykształconych? Takiego rodzaju przypadków można by było wymienić o wiele więcej, jednak dopóki nie zostaną rozwiązane te najważniejsze ze wszystkich – nie ma co poruszać pozostałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *